Jakie są rodzaje wózków widłowych i jakie korzyści dają uprawnienia na wózki jezdniowe, co zmienia posiadanie legitymacji? Witamy w naszym poradniku, w którym opisywać będziemy cyklicznie różne urządzenia transportu bliskiego.
Rodzaje wózków widłowych
Wózki widłowe, jak każde urządzenia mechaniczne, dzielą się na pomniejsze kategorie. Ich nazewnictwo zależy od budowy i zastosowania. Wózki widłowe swoją nazwę biorą od tego, że wyposażone są w charakterystyczne widły, które służą do podnoszenia, przewożenia i opuszczania pobranego ładunku. Inną nazwą wózków widłowych są wózki jezdniowe.
- Wózki unoszące
- Wózki podnośnikowe
- Wózki specjalne
- Wózki naładowne
- Wózki ciągnikowe
Dodatkową kategorią wózków jezdniowych podnośnikowych są ładowarki teleskopowe nazywane również wózkami jezdniowymi podnośnikowymi ze zmienną fazą wysięgu.
Posiadanie uprawnień na wózki widłowe
Istnieją dwa rodzaje uprawnień, które można w Polsce zdobyć. Jedne są po prostu wewnętrznym zaświadczeniem wydawanym przez firmę prowadzącą szkolenie (np. Centrum Szkoleń Łódź, ul. Praska 5/7) oraz uprawnienia, które uzyskuje się po zdaniu egzaminu Urzędu Dozoru Technicznego. Taka legitymacja UDT uprawnia do pracy nie tylko w Polsce, ale również za granicą, na terenie całej Unii Europejskiej.