wtorek, 15 września 2015

Poznaj różne rodzaje wózków widłowych i uprawnienia na wózki

Jakie są rodzaje wózków widłowych i jakie korzyści dają uprawnienia na wózki jezdniowe, co zmienia posiadanie legitymacji? Witamy w naszym poradniku, w którym opisywać będziemy cyklicznie różne urządzenia transportu bliskiego.


Rodzaje wózków widłowych

Wózki widłowe, jak każde urządzenia mechaniczne, dzielą się na pomniejsze kategorie. Ich nazewnictwo zależy od budowy i zastosowania. Wózki widłowe swoją nazwę biorą od tego, że wyposażone są w charakterystyczne widły, które służą do podnoszenia, przewożenia i opuszczania pobranego ładunku. Inną nazwą wózków widłowych są wózki jezdniowe.

 • Wózki unoszące
 • Wózki podnośnikowe
 • Wózki specjalne
 • Wózki naładowne
 • Wózki ciągnikowe

Dodatkową kategorią wózków jezdniowych podnośnikowych są ładowarki teleskopowe nazywane również wózkami jezdniowymi podnośnikowymi ze zmienną fazą wysięgu.

Posiadanie uprawnień na wózki widłowe

Istnieją dwa rodzaje uprawnień, które można w Polsce zdobyć. Jedne są po prostu wewnętrznym zaświadczeniem wydawanym przez firmę prowadzącą szkolenie (np. Centrum Szkoleń Łódź, ul. Praska 5/7) oraz uprawnienia, które uzyskuje się po zdaniu egzaminu Urzędu Dozoru Technicznego. Taka legitymacja UDT uprawnia do pracy nie tylko w Polsce, ale również za granicą, na terenie całej Unii Europejskiej.2 komentarze:

 1. Czy w tej firmie można zrobić również szkolenia na ładowarki teleskopowe i żurawie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Posiadamy szkolenia na wszystkie urządzenia transportu bliskiego. Również na ładowarki teleskopowe kategorii 1WJO oraz wszystkie możliwe żurawie, przenośne, samojezdne, wieżowe.

  OdpowiedzUsuń