poniedziałek, 7 grudnia 2015

Definicja i podział wózków jezdniowychJeśli do tej pory wydawało Ci się, że na rynku dostępne są wózki widłowe tylko jednego rodzaju, to na pewno przydatny okaże się dla Ciebie ten wpis. Przedstawiamy dziś bowiem definicję wózków jezdniowych oraz ich podział – całkiem rozbudowany i składający się aż z trzech kategorii. Zacznijmy od podziału na kategorie. Na różnego rodzaju halach i w magazynach możemy spotkać się z wózkami 3wjo, 2wjo, 1wjo. 1Wjo (np. ładowarki teleskopowe) to uprawnienia najwyższej kategorii, dające dostęp do wszystkich pozostałych urządzeń.

Kursy na wszystkie wózki jezdniowe zrobisz w firmie http://1wjo.pl/

Wózki jezdniowe są to urządzenia mechaniczne, elektryczne, które służą do przenoszenia paczek na paletach przy pomocy mechanizmu podnośnikowego. Dodatkowo każde urządzenie ma określony udźwig nominalny – czyli maksymalną wagę, jaką może przyjąć bez ryzyka utraty stateczności i wywrócenia się.

Wózki jezdniowe dzielą się również ze względu na typ i zastosowanie:

 • wózki naładowne
 • wózki unoszące
 • wózki podnośnikowe
 • wózki ciągnikowe i pchające
oraz rodzaj napędu:

 • wózki z napędem elektrycznym
 • wózki z napędem spalinowym
 • wózki z innym napędem (np. ręczne).

Dodatkowo należy wspomnieć o specyficznej kategorii 1wjo. W jej zakres wchodzą wspomniane już wcześniej ładowarki teleskopowe – wózki jezdniowe podnośnikowe ze zmienną fazą wysięgu – oraz wózki specjalizowane z kabiną operatora podnoszoną wraz z ładunkiem.

 • Wózki możemy dzielić jeszcze ze względu na sposób sterowania:
 • wózki sterowane z poziomu roboczego
 • wózki sterowane z poziomu podestu
 • wózki sterowane z poziomu fotela kierowcy
 • wózki sterowane zdalnie

Więcej o wózkach widłowych możesz dowiedzieć się na stronie http://www.centrumszkolen.net/kursy-na-wozki-widlowe/

Rodzaj mechanizmu w wózkach widłowych

Mechanizm podnoszenia może być natomiast czołowy lub boczny. Wózki jezdniowe podnośnikowe czołowe to urządzenia z zamontowanymi widłami, które można wymienić na inny osprzęt, na których umieszcza się, spaletyzowany lub nie, ładunek. Boczny wózek to urządzenie z masztem lub karetką z widłami, które mogą być wysuwane lub wciągane pomiędzy oś wzdłużną wózka. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest pobieranie, podnoszenie oraz spiętrzanie i rozpiętrzanie ładunku wzdłuż jednego boku wózka. Dodatkowo wyróżnia się wspomniane już wcześniej wózki specjalizowane – wózki wysokiego składu oraz wózki z kabiną podnoszoną wraz z ładunkiem.


Jak więc łatwo można dostrzec wózki jezdniowe to nie tylko jednego rodzaju urządzenia – to cała paleta maszyn wykorzystywanych w różnych miejscach i przy różnych okazjach do wykonywania wielu prac – od zwyczajnego przewożenia paczek i opuszczania ich w określonym miejscu po konfesjonowanie i magazynowanie towarów na terenie magazynu.

2 komentarze:

 1. Super! Bardzo lubię wasze artykuły, bo są takie dopracowane i wszelkie pytania, które powstają w trakcie czytania same rozwiązują się w dalszej części tekstu. Bardzo logicznie i profesjonalnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Są jeszcze wózki widłowe zabawkowe :) Tutaj możecie zobaczyć jak wygląda taki zdalnie sterowany sprzęt https://www.youtube.com/watch?v=XbagmyU659A

  OdpowiedzUsuń